V sobotu se losuje kvalifikace na MS 2018 v Rusku

BRATISLAVA. Slovenská fotbalová reprezentace bude při losu kvalifikace o postup na MS 2018 do Ruska nasazena ve druhém výkonnostním koši. Los se uskuteční v sobotu v 17:00 SELČ v Petrohradě.

Společně s týmem Jana Kozáka budou ve stejném koši i Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Česko, Francie, Island, Dánsko a Bosna a Hercegovina. Reprezentace budou nasazeny podle červencového vydání žebříčku FIFA.

Slovákům o jedno místo unikla pozice v prvním výkonnostním koši. Slováci si výrazně polepšily i díky vítězství nad Španělskem.

V petrohradském Konstantinovy ​​paláci rozdělí v evropské zóně dvaapadesát zemí do devíti skupin. Z nich bude sedm šestičlenných a dvě pětičlenné.

Kvalifikace se bude hrát mezi 4. zářím 2016 a 10.říjnem 2017. Devět vítězů skupin postoupí přímo na závěrečný turnaj. Osm nejlepších z druhých míst čeká baráž v listopadu 2017.

Jisté je, že dlouhodobě úspěšnější fotbalové země Anglie, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko a Španělsko se představí v šestičlenných skupinách.

FIFA akceptovala návrh Evropské fotbalové unie (UEFA) související s příjmy za vysílací práva, které následně UEFA distribuuje mezi členské federace. Podobný systém aplikovala UEFA i při losu kvalifikace ME 2016. Kdy se bude hrát?

Překvapením v prvním výkonnostním koši jsou pozice Rumunska a Wales. Balkánci v posledním období bojují o návrat na ztracené pozice. Vydobyli si je především v 90.letech minulého století s hráči zlaté generace jako Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Dan Petrescu, Ioan Lupescu či Florin Răducioiu.

Od roku 2000 se však zúčastnili pouze na jednom vrcholném akcí – ME 2008.

Wales katapultoval mezi nejvyšší nasazených vítězný gól hráče Realu Madrid Garetha Bala v červnovém duelu proti aktuální třetímu týmu žebříčku FIFA Belgii (1: 0). Po něm patří Walesu vůdčí postavení v B-skupině eliminace ME 2016.

Historicky největším úspěchem je účast na MS 1958 ve Švédsku. Velšané tehdy postoupili do čtvrtfinále, ve kterém podlehli po gólu Pelého pozdějším mistrem světa z Brazílie (0: 1).Walesu k posunu nejvíce pomohlo vítězství nad Belgií.

Překvapením je umístění čtyřnásobného mistra světa Itálie a šampiona z roku 1998 Francie v druhém koši.

Italové si mohli zajistit první koš vítězstvím v přípravném duelu proti Portugalcům. V Ženevě nakonec prohráli 0: 1. Francouzi zase doplatili na dva červnové neúspěchy v přípravě proti Belgičanem a Albáncům.

Nečekala se ani účast Faerských ostrovů ve čtvrtém koši.Souostroví ležící na půli cesty mezi Velkou Británií a Islandem si polepšilo zejména ostatním triumfem nad Řeckem (2: 1).

Evropu bude na MS 2018 zastupovat čtrnáct zemí – organizátor Rusko, devět vítězů kvalifikačních skupin a čtveřice úspěšných týmů z baráže.

FIFA bere před losem ohled i na diplomatické napětí mezi některými zeměmi. V jedné skupině se nemohou ocitnout Arménie a Ázerbájdžán.

Definitivní program kvalifikaci včetně termínů jednotlivých zápasů bude znám v neděli 26. července. Rozdělení košů při losu MS 2018